Filmas "Dviračiais per Mongoliją"

„Dviračiais per Mongoliją“ – dokumentinis nuotykinis filmas apie šešių dviratininkų nuotykius rečiausiai apgyvendintoje šalyje pasaulyje. Kaip ir dauguma ne pelno siekiančios organizacijos všį „Špikis“ kelionių, ši išsiskyrė sudėtingais fiziniais bei psichologiniais išbandymais kiekvienam keliautojui. Mongolija – nepaisant išskirtinio gamtos grožio, kur susilieja stepės ir dykumos su Altajaus kalnais bei ledynais, taip pat pasižymi savo atšiaurumu. Kiekvieną dieną keliautojams teko susirungti su stingdančiu kalnų vėju, šalti kojas ledinėse kalnų upėse bei vargti kylant į sunkias kalnų perėjas. Negana to, kelionę apsunkino ir nuo pirmų dienų tvyrojusi įtampa tarp komandos draugų.

Nepaisant to, filmas stengiasi išlaikyti pozityvią emociją ir leisti žiūrovams patirti šios ne eilinės Azijos šalies metamus iššūkius, saugiai iš patogių kino teatrų krėslų.

Filmas planuojamas išleisti 2017 metų vasario mėnesį. Šiuo metu planuojami filmo seansai:

Vilnius
Kino teatras "Pasaka"
Baigta Panevėžys
Kino teatras "Garsas"
Baigta
Kaunas
Kino teatras "Romuva"
Baigta Šiauliai
Ch. Frenkelio vila
Baigta
Klaipėda
Kultūros fabrikas
Baigta Alytus
Alytaus kolegijos Amfiteatro salė
Baigta
Ukmergė
Kultūros centras
Baigta Jonava
Kultūros centras
Baigta
Kėdainiai
Kultūros centras
Baigta Visaginas
Kultūros centras
Baigta

Kur nurodyta, datos gali būti papildytos naujais seansais. Kai turėsime konkrečias datas ir laikus, jas galėsite rasti čia.

Trumpi filmo anonsai ir kiti filmukai

Čia galite susipažinti su kelionės dalyviais, sužinoti apie kelionėje naudotą įrangą bei apie Mongoliją.

Filmo anonsas

Filmo "Dviračiais per Mongoliją" anonsas.

Apie Mongoliją

Kelionės dalyviai pasakoja kas gi ta Mongolija ir ką joje galima pamatyti.

Kelionės dalyvis - Ugnius

Kas jis toks? Ką jis veikia? Ko tikisi iš kelionės per Mongoliją?

Kelionės dalyvė - Dovilė

Antroji kelionės dalyvė - 31 metų vilnietė, kuri nemėgsta sėdėti vienoje vietoje.

Kelionės dalyvis - Aidas

Trečiasis kelionės dalyvis - kovos menų sportą mėnesiui pakeitęs kelione dviračiu per Mongoliją.

Kelionės dalyvis - Audrius

Audrius - nenustodamas važinėja dviračiu tiek vasarą, tiek žiemą. Jam tai buvo jau antroji kelionė su Špikiu.

Kelionės dalyvė - Dagnė

Dagnė - paskutinio kurso studentė, keliones dviračiu atrado prieš trejus metus Gruzijoje.

Akmenų krūvelės ant kalnų - Obo

Ar teko matyti supiltas akmenų krūveles ant kalnų viršaus? Ar žinote kas tai?

Pūkiniai miegmaišiai

Kokius privalumus ir kokius trūkumus turi pūkiniai miegmaišiai? Į ką atkreipti dėmesį renkantis juos.

Kaip pakrauti elektros prietaisus kelionėje?

Kelionės Dviračiais per Mongoliją dalyviai, praleidę mėnesį laiko laukinėje gamtoje, pasakoja kaip panaudoti saulės paneles bei dviračio dinamą, kad pakrauti įvairius elektros prietaisus.

Komanda

Aidas Urbanas

31 metai, kelionės finansininkas

Aidas dirba inžinieriumi-elektroniku ir sakosi tiek į darbą, tiek po darbo, visą laiką mina dviračiu. Kai dviračio nemina, Aidas dar domisi kovos menais, lanko Aikido bei fotografuoja

Algirdas Gurevičius

31 metai, kelionės vadovas

Algirdas - pagal specialybę programuotojas, prieš 5 metus su draugu įkūręs organizaciją Špikis, keliauja po pasaulį dviračiais ir kuria dokumentinius filmus. Tai jau 11-oji Algirdo kelionė.

Audrius Šniukšta

42 metai, kelionės mechanikas

Audrius – inžinierius, dirbantis su lazeriais. Nors Audrius ir vyriausias kelionės dalyvis, tačiau dar pernai, Kirgizijos kelionės metu, įrodė, jog su kalnais ir kitais iššūkiais gali galinėtis ne prasčiau nei kiti.

Dagnė Biekšaitė

21 metai, kelionės maistininkė

Dagnė – paskutinio kurso studentė, pirmą kartą su Špikiu iškeliavo prieš porą metų į Gruziją ir nuo tos kelionės nebegali atsispirti kelionėms į kalnus su dviračiu.

Dovilė Vankevičiūtė

31 metai, kelionės vaistininkė

Dovilė – gydytoja-odontologė savo laisvalaikiu bėgiojanti, plaukiojanti, laipiojanti ir visaip kitaip aktyviai leidžianti laiką. Dovilei tai buvo pirma rimta kelionė dviračiu, kai visą mantą teko vežtis su savimi.

Ugnius Dalangauskas

32 metai, kelionės vaistininkas

Ugnius - ilgametis Dovilės draugas, kurio profesija, taip pat - odontologas. Kaip ir Dovilė, Ugnius mėgsta aktyviai leisti laisvalaikį, tad nuolatos bėgioja, slidinėja bei, žinoma, važinėja dviračiais. Ugniui tai irgi buvo pirma rimta kelionė dviračiu.

Kelionė

Mongolija – rečiausiai apgyvendinta valstybė pasaulyje, kurioje vidutiniškai gyvena 2 gyventojai kvadratiniame kilometre. Tai gana atšiauri šalis, kurios didžiulį plotą daugiausia sudaro stepės bei pusdykumės. Pietuose čia randame vieną karščiausių vietų pasaulyje – Gobio dykumą, kurios temperatūrų svyravimai 24 val. laikotarpyje gali siekti net 35 laipsnius. Vakaruose – 4,5 km aukščio Altajaus kalnai bei ilgiausias Mongolijos ledynas – Potanini (14 km ilgio).

Ši šalis jau seniai domino kelionės sumanytoją Algirdą, kuris visada žavėjosi kelionėmis į mažai ištyrinėtas, civilizacijos patogumų „nesugadintas“ vietas. Anot jo, viskas prasidėjo, kai 2009 metais, skrisdamas į Kiniją, per lėktuvo langą, apačioje, jis išvydo smėlėtas dykynes. Šis vaizdas jam giliai įsiminė, tad kasmet, besiruošdamas į naują kelionę, jis vis sugrįždavo ir pagalvodavo apie šiuos kraštus, tačiau niekaip nepasiryždavo ten leistis. Daugiausia nerimo kėlė nežinomybė, ar pavyks įveikti smėlėtas vietoves bei ar nepabos monotoniški vaizdai.

Galiausiai pasiryžti keliauti į šį kraštą padėjo patyrinėjus žemėlapį atrasti Altajaus kalnai. Tai tarsi suteikė galimybę žengti nedrąsų žingsnelį į šią šalį – suplanuoti maršrutą taip, kad būtų šiek tiek „užgriebta“ ir stepių, bet kartu didesnioji dalis laiko tektų labiau pažįstamiems kalnų kraštams.

Maršrutas

Vedamas šio sumanymo, Algirdas sėdo dėlioti kelionės maršrutą. Tai buvo vienas sunkiausių kelionės etapų, mat, pasirodė, kad šalis, kuri yra taip retai apgyvendinta, yra ir mažai aprašyta. Informacijos nuotrupas teko rankiotis įvairiuose šaltiniuose, susisiekinėjant su ten dirbančiais gidais bei kitais keliautojais. Beieškodamas informacijos Algirdas surado nutrūktgalviškos dviratininkų grupelės iš Rusijos kelionės aprašymą, kuriuo vadovaujantis ir buvo sudarytas maršruto pagrindas.

Šis maršrutas žadėjo 1000 km neaiškios kokybės kelio, kuris būtų įveikiamas per ~30 dienų, pasiliekant kelias dienas poilsiui bei kitiems nenumatytiems atvejams. Didžioji dalis laiko būtų praleista keliaujant per Altajaus kalnus, paskutiniąją savaitę pasiliekant mongoliškosioms pusdykumėms. Maršrutas buvo žiedo formos, tad į Mongoliją būtų patenkama ir iš jos grįžtama per Rusiją.

Trys nežinomieji

Kaip ir kiekvienoje kelionėje, visko iš anksto suplanuoti neįmanoma, tad šioje kelionėje laukė trys nerimą kėlusios vietos. Pirmoji buvo patekimas į Altai Tavan Bogd nacionalinį parką. Kadangi patekimas į jį yra griežtai reguliuojamas, iš anksto buvo pasirūpinta leidimais, tačiau artėjant išvykimo datai paaiškėjo, jog, pasikeitus Mongolijos įstatymams, į parką bus įleidžiamos tik grupės su gidais. Kadangi buvo norima išlaikyti principą keliauti nepriklausomai (be jokios išorės pagalbos), pasitarus su vietiniais buvo nuspręsta bandyti patekti į parką be jo.

Antroji neaiški vieta buvo Dakilbai kalnų perėja, kuri, remiantis visais nagrinėtais šaltiniais, įveikiama tik pėsčiomis. Kadangi kiekvienas keliauninkas būtų važiavęs su dviračiu, kurio bendras svoris su daiktais siekia 50-60 kg, tai turėjo tapti vienu sunkiausiu bei įdomiausiu kelionės išbandymu.

Trečioji įtampą kėlusi vieta buvo persikėlimas per vieną didžiausių regiono upių – Chovd. Neradus būdo persikelti per šią upę, būtų kilusi grėsmė nespėti į lėktuvą, mat, upė būtų privažiuota paskutinę savaitę, kai galimybių keisti maršrutą nebebūtų laiko. Važiuoti per tiltą taip pat nebuvo išeitis, mat artimiausias iš jų buvo už kelių šimtų kilometrų nuo suplanuoto maršruto.

Komanda

Kaip ir kiekvienais metais, metų pradžioje kelionei buvo pradėta rinkti komanda. Kasmet norinčių keliauti skaičius auga, tad šiemet ir vėl buvo daryta atranka. Suorganizavus bandomąjį žygį per lietuviškuosius pelkynus (numačius kuo įdomesnį bei sunkesnį kelią), buvo atrinkta šešių žmonių komanda. Ją sudarė trys naujokai - Aidas, Dovilė ir Ugnius, du patyrę Špikio keliautojai - Dagnė ir Audrius, bei komandos vadovas Algirdas. Plačiau apie komandos sudėtį galite paskaityti skiltyje „Komanda“.

Reziume

Kelionės metu buvo patirta daug įvairiausių nuotykių bei išbandymų, pradedant sunkiais keliais bei kalnų perėjomis, baigiant sudėtinga psichologine atmosfera komandoje – varginama kelionės sunkumų ji suskilo į dvi grupes.

Nepaisant visko, Mongolija beveik kas rytą pasitikdavo nuotaiką keliančia bei po ledinės nakties šildančia saule, kuri diena iš dienos ritinėdavosi po mėlyną dangų, tik kartkartėmis užleisdama vietą tamsiems lietaus debesims. Kraštovaizdis nuolat džiugino vis kitokiais vaizdais – keliautojai matė ir ledynus, ir smėlėtas pusdykumes, ir aukštas kalnų viršūnes, ir nuo jų atsiveriančius plačius slėnius. Nors Mongolija – rečiausiai gyvenama šalis pasaulyje, tačiau kasdien sutinkami vietiniai keldavo džiaugsmą nuoširdžiomis šypsenomis bei geranorišku bendravimu: jie keliautojus kaskart kviesdavosi į jurtas ir vaišindavo bent kukliomis vaišėmis.

Mongolija – tarytum tipinė Azijos šalis, tačiau kartu pasižyminti savitu žavesiu bei išskirtinumu, kuriuos tikrai verta patirti. Tie kas neturėjo progos to padaryti gyvai, galės ją pamatyti kino teatrų ekranuose!

25

Dienų minta

1034

Nuvažiuota kilometrų

19153

Pakilta metrų

3100

Aukščiausia perėja
(metrais)

Praėjusių metų filmai

Kirgizija, 2015

Kelionė po Kirgiziją buvo viena sudėtingiausių ir kartu įspūdingiausių kelionių per visą Špikio kelionių istoriją. Šioje kelionėje buvo galima patirti visko - ir akmenimis užverstų kelių, ir 4km aukštį siekiančių perėjų, ir kelią pastojusių šaltų bei galingų ledyno upių. Tačiau po sunkių iššūkių šalis atsilygindavo šiltais sutiktų žmonių veidais bei pasakiško grožio vaizdais. Visą tai lydėjo nuolatinės šypsenos keliautojų veiduose bei neišblėstantis optimizmas, siekiant įveikti visus iššūkius.

Kino teatruose filmą išvydo apie 1500 žiūrovai, filmas rodytas TV6 televizijos eteryje.

Pirkti filmą internetu

Gruzija, 2014

Gruzija, nors ir buvo kompromisinis variantas, kurį teko pasirinkti po neįvykusios kelionės į planuotąją Kirgiziją, tačiau maloniai nustebino ne tik fantastinių Kaukazo kalnų grožiu, vietinių svetingumu, netikėtai pamatyta regiono tradicine švente su arklių varžybomis, šokiais bei dainomis, tačiau ir kelionės sunkumu. Nors kalnų viršūnės buvo perpus mažesnės nei Himalajuose, tačiau prastos kokybės, sunkiai pravažiuojami keliai viską smarkiai komplikavo, o viena iš perėjų, iki šiol atrodo viena sudėtingiausių įveiktų perėjų.

Kino teatruose filmą išvydo apie 1500 žiūrovai, filmas rodytas TV6 televizijos eteryje bei dalyvavo EU filmų festivalyje Gruzijoje.

Pirkti filmą internetu

Himalajai, 2013

Prieš porą metų Špikio komanda leidosi į nuotykius Indijos šiaurėje, kur turėjo progą susipažinti, su aukščiausiais žemės kalnais - Himalajais. Čia ne tik laukė 5,3 km aukščio perėja, gyvybes nusinešti grasinusios griūtys bei netikėtai nuplauti keliai, tačiau ir vieni įdomiausių sutiktų keliautojų iš užsienio, dalis kurių netgi prisijungė prie keliautojų iš Lietuvos, paversdami kelionė - internacionaliniu nuotykiu!

Filmas rodytas kino teatruose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Mažeikiuose, Jonavoje, Kėdainiuose, Tauragėje, Ukmergėje, Visagine.

Filmą kino teatruose išvydo apie 2000 žiūrovų, filmas buvo rodytas LRT televizijos eteryje.

Pirkti filmą internetu

VšĮ „Špikis“ yra ne pelno siekianti organizacija, kurios tikslas - parodyti žmonėms keliavimo bei važinėjimo dviračiais džiaugsmą, įkvėpti ir kitus išbandyti šią smagią, švarią bei sveikatai naudingą transporto priemonę.

Mūsų veikla apima kelionių dviračiais (nuo vienos dienos iki mėnesio trukmės) organizavimą Lietuvoje bei užsienyje, dokumentinių filmų apie keliones dviračiais kūrimą bei platinimą ir įvairių švietėjiškų renginių organizavimą.

Sužinokite apie mus daugiau: www.spikis.lt arba jungitės prie mūsų Facebook tinkle