Namibija, 2017

Apie kelionę

Namibija daugumai kelionės dalyvių su savimi „nešėsi“ daug nežinomųjų. Visiems tai buvo pirma pažintis su Afrikos žemynu, todėl ne nuostabu, kad net ir daugiausiai patyrę kelionės dalyviai nežinojo ko galima laukti – baugino vandens trūkumas, baugino laukiniai žvėrys.

Didžioji kelionės maršruto dalis vedė per Namibo dykuma, o ši išvertus reiškia „viską apimanti vieta“. Nuo pat pirmos dienos buvo neaišku kaip šioje dykynėje seksis susitvarkyti su geriamo vandens stygiumi. Šiuose kraštuose liepos mėnesį visiškai nelyja, todėl absoliučiai visos upės yra išdžiūvusios. Problemos sprendimas buvo kiekvienam, šalia ir taip smarkiai pakrautų dviračių, pasiimti po 20L vandens. Tai buvo vienintelis būdas įveikti laukinį dykumų kraštą, kuriame vidutinis gyventojų tankumas siekia tik 0.77/km2.

Dėl ypatingai reto gyventojų tankio, vietinių gyventojų pavyko sutikti ne daug, o dauguma sutiktų čia gyvena labai skurdų, neretai ant bado ribos, gyvenimą. Dėl to apie kvietimą apsilankyti namuose kalbos nebuvo ir, netgi priešingai, kartais keliautojų buvo prašoma sušelpti maistu. Matyt, ne be reikalo, Himba – vietinė tauta, gyvenanti šiuose kraštuose, išvertus į Lietuvių kalbą, reiškia „elgetos“.

Nepaisant to, dviratininkai kiekvieną dieną tiek iš vietinių, tiek iš kitų sutiktų turistų susilaukdavo išskirtinio susidomėjimo ir palaikymo. Visi sutikti vietos gyventojai kartojo, jog dviratininkai, be lydinčio transporto, šiomis vietovėmis nekeliauja ir, kad kai kuriose maršruto dalyse, Špikio keliautojai apskritai buvo pirmieji dviratininkai be palaikančio transporto. Visa tai kūrė nuolatinio palaikymo ir jaukumo dvasią, kurią sunku būtų patirti Europiniuose kraštuose.

Daug rūpesčių ir nerimo kėlė faktas, kad kelionės maršrutas vedė per liūtų valdas. Iš tiesų, dauguma sutiktų vietinių perspėjo būti atsargiais, stebėti aplinką, nesistatyti palapinių krūminguose upių slėniuose. Tačiau, apart vieno nemalonaus susitikimo su šakalais, kurio metu keliautojai neteko 2,5 kg vežtos mėsos, liūtai liko nepastebėti, o dauguma matytų gyvūnų buvo labai baikštūs ir vos išvydę bėgdavo slėptis.  Nepaisant to, kelis kadrus pavyko „pagauti“ tiek su didingais drambliais, tiek su įspūdingomis žirafomis.

Šiuo metu kuriamas naujas dokumentinis nuotykių filmas „Dviračiais Afrikoje: Namibija“. Dėl kelionės metu lūžusios visos technikos, nėra aiškus tikslus filmo pasirodymo laikas bei formatas, tačiau viliamasi, kad pavyks jį tradiciškai parodyti kino teatruose 2018 metų vasario pradžioje.